Sıkça Sorulan Sorular

SendUPT nedir ve nasıl çalışır?

Send UPT’nin hizmet altyapısı Danimarka yasaları altında faaliyet gösteren Inpay A/S şirketi tarafından sağlanmaktadır. Herhangi bir bireysel/kurumsal müşteriler, Send UPT platformu altında desteklenen döviz cinslerinden online olarak para gönderebilirler.

Send UPT markası Türkiye’nin en büyük ödeme kuruluşu olan UPT A.Ş.’ye aittir. UPT A.Ş. ise yine Türkiye’nin en büyük yatırım bankası Aktif Bank’ın %100 iştirakidir. Banka’nın web sitesine www.aktifbank.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Alıcıya iletilmesini istediğiniz para transfer bedelini banka hesabından transfer veya online direkt ödeme yöntemlerinden birini seçerek ödeyebilirsiniz. Hangi ödeme yöntemi seçerseniz seçin, seçtiğiniz yöntemin sahibi olan kişi (banka hesabı veya diğer yöntemler) siz olmalısınız.

Yeni müşteri olmak istiyorum, ne yapmam gerekiyor?

Aşağıdaki iki adımı izlemelisiniz:

Öncelikle, biz de hesap açmanız ve talep edilen bilgileri (soru 4’te detayları verilmektedir) bizimle paylaşmanız gerekmektedir

Sonrasında, hem size hem de alıcılara yönelik olarak gerekli inceleme ve onay sürecini işleteceğiz. Gerekli görülmesi durumunda ek bilgi ve belge isteyebiliriz.

Hesap açmam için hangi yeterliliklere sahip olmam/şartları sağlamam gerekiyor?

Bireysel hesap açmak için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor.

İşletme hesabı açmak için, şirketi yasal olarak temsil etmeye yetkili olmalısınız.

Hesap açılışında ve hesabı kullanırken uymakla yükümlü olduğunuz tüm yasal düzenlemelere uygun davranacağınızı kabul etmiş olursunuz.

Send UPT tarafından yazılı bir izin olmaksızın herhangi bir kimseye / bir şirkete hesabı kullanma iznini devredemezsiniz.

Send UPT tarafından yazılı bir izin olmaksızın sadece tek bir hesaba sahip olabilirsiniz.

Hesap açılışında hangi bilgileri paylaşmam gerekiyor?

(i) Hesap sahibi olarak vermeniz gereken bilgiler

Adınız-Soyadınız, telefon numaranız, GSM numaranız, doğum tarihi/yeriniz ve adresiniz gibi kişisel bilgilerinizi

İbraz etmiş olduğunuz kimliğiniz ve banka hesabının size ait olduğuna dair ispat

(ii) Herhangi bir bilgiyi düzeltmek/güncellemek istediğinizde;

Hesabınız için ibraz ettiğiniz bilgilerin doğru ve güncel olduğundan emin olabilmemiz için hesap açılışında ibraz ettiğiniz bilgi ve belgelerin değişmesi durumunda Send UPT hesabınız aracılığı ile bize iletmeniz gerekmektedir. Bilgilerinizin güncel olup olmadığına dair zaman zaman onayınızı isteyebiliriz. Size Send UPT hizmetini sunmaya devam edebilmek için bilgilerinizi en kısa sürede güncelleyeceğiz.

Send UPT ile para gönderim talimatını nasıl verebilirim?

Send UPT ile para transfer emrini iki farklı şekilde verebilirsiniz:

Gönderim Tutarı alanına giriş yapabilirsiniz. Alıcı’nın alacağı yaklaşık tutar (para transferinin yapıldığı anda kurun değişmesinden kaynaklı olarak alıcı farklı bir tutar alabilir) ekranda görünecektir

“Alıcı’nın Alacağı Tutar” kısmına giriş yapabilirsiniz. Alıcı’nın alacağı yaklaşık tutara göre (para transferinin yapıldığı anda kurun değişmesinden kaynaklı olarak alıcı farklı bir tutar alabilir) göndermeniz gereken tutar ekranda görünecektir.

Send UPT ile para gönderebilmek için hangi bilgileri / dokümanları paylaşmam gerekiyor?

Belge / Bilgi Adı Evet / Hayır Açıklama
Alıcının tam adı ve diğer detayları Evet Bireysel alıcılara gönderirken, lütfen ilk adını ve soyadını yazınız.
Alıcı Banka hesabı detayları Evet  
Transfer yapılacak işlem tutarı ve döviz cinsi Evet  
Referans Evet, ödeme yöntemi için banka transfer metodunu seçtiyseniz, lütfen referans numarasını edininiz Referans numarası Alıcı’ya gönderilmez; bununla birlikte alıcı referans numarası alıcının ad-soyad bilgisi ve diğer banka detaylarını da içeren mail ile göndericiye iletilir Referans numarası Alıcı’ya gönderilmez; bununla birlikte alıcı referans numarası alıcının ad-soyad bilgisi ve diğer banka detaylarını da içeren mail ile göndericiye iletilir
Gönderici ve Alıcı ülkeleri Evet  
Para Gönderim Amacı Evet  

SendUPT ile işlem başına/günde toplan ne kadar para gönderebilirim?

1 TL’den 250.000 TL’ye kadar işlem yapabilirsiniz. Bununla birlikte; günlük olarak gönderebileceğiniz tutar limiti transfer geçmişinize ve seçtiğiniz ödeme yöntemine bağlı olarak değişebilmektedir.

Türkiye’ye para gönderim işlem ücretleri ne kadar?

Aylık/Yıllık Hesap İşletim Bedeli Ücretsiz
Banka transfer yöntemi ile para gönderim ücreti 1.500 TL’ye kadar 15 TL; 1.500 TL üzerindeki gönderimler için gönderim tutarının %1’i
Alıcı banka ek ücreti Yok
Herhangi bir gizli ücret Yok
Vergi Para gönderen/alan müşteriler doğacak tüm vergilerden sorumludur

Gönderim tutarının ödenmesi SendUPT tarafından onaylandıktan sonra Alıcı parayı ne zaman alabilir?

Gönderim işleminizi tamamladıktan ve takip numarasıyla birlikte gönderim tutarının ödendiğine dair dekontu Türkiye’de iş günleri içerisinde saat 16:00’dan önce (UTC +3) almanız durumunda, dakikalar içerisinde para alıcının Türkiye’deki banka hesabına ulaşacaktır.

Bununla birlikte, transfere edilmek istenen tutarın gönderilebilmesi bazı koşullar ve şartlara bağlıdır. Gönderilmek istenen tutarın miktarı, gönderilen ülke, döviz yeterliliği, yasal düzenleme ve yabancı döviz kuru ile ilgili olası problemler, alıcının aksiyon alması gereken transferler, kimlik belirleme ile ilgili gereksinimler, saat farkı, resmi tatiller veya özellikle erteleme istenmesi vb. gibi bazı koşul ve şartlar altında transfer işlemi ertelenebilir veya işlem gerçekleştirilemeyebilir.

Haklarım / sorumluluklarım nelerdir?

Elektronik para/ödeme gönderme hakkına sahipsiniz

SendUPT platformundan gönderim limitleri ikamet ettiğiniz ülkeye, kimlik/işlem vb. doğrulama sonucuna ve diğer yasal durumlara bağlı olarak değişebilir.

SendUPT’nin hatası sonucu transfer işlemi gerçekleşmezse paramı nasıl alabilirim?

Size yaptığınız ödemeyi, işlem masrafı da dahil olmak üzere geri ödeyeceğiz.

SendUPT’nin sorumlulukları/yükümlülükleri nelerdir?

SendUPT tarafından herhangi bir öngörülebilir kayıp veya zarara uğratılması durumu; hem sizin hem de SendUPT’nin kayıp veya zararın gerçekleştiği olay esnasında veya sözleşmenin kurulduğu tarihte bu kayıp veya zararın olma ihtimali söz konusu olduysa, örneğin söz konusu zarar veya kayıp ihtimalini SendUPT’ye kayıt esnasında bildirim yapmanız bu kapsama girmektedir.

Sözleşmede belirtilen şartların herhangi birine SendUPT’nin uymadığı zaman

Sorumlu bir şekilde gereken önemi vermemesi ve kabiliyeti göstermemesi

SendUPT’den veya SendUPT tarafından resmi olarak yetkilendirilmiş farklı bir üçüncü taraftan kaynaklı olarak herhangi bir hata veya ihmalden kaynaklı olarak yetki vermediğiniz bir para transferi yapılması durumunda, ilgili işlem tutarını alınan işlem masrafı ile birlikte iade eder.

SendUPT’nin hangi durumlarda bir sorumluluğu / yükümlülüğü bulunmamaktadır?

Öngörülemeyen herhangi bir kayıp veya zararda

Herhangi bir teknolojik saldırıda

SendUPT platformuna yönlendiren web siteleri veya SendUPT platformundan yönlendirilen web siteleri üzerinde herhangi bir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu bakımdan onların içeriklerinden/müşterilerin uğrayacağı zararlardan dolayı bir SendUPT’nin bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

SendUPT’nin kontrolü dışında gerçekleşen gönderim veya ertelemelerden dolayı sorumlu değildir.

Beklenmeyen doğal olaylardan dolayı (doğal afet, salgın hastalık vb.)

SendUPT platform kullanıcısının sorumlulukları/yükümlülükleri nelerdir?

Usulsüz bir şekilde hareket ederse,

Hesabının güvenliği ile ilgili konularda (şifreyi kaybetmek gibi) SendUPT’yi bilgilendirmezse, SendUPT’yi bilgilendirene kadar geçen süre içerisindeki kayıplardan,

Güvenlik ağır ihmal edildiği ve/veya güvenliğin bilerek göz ardı edildiği durumlarda ve yükümlülükleri yerine getirmediği durumda

Transfer işleminin yapıldığı tarihten sonra 13 ay içerisinde SendUPT’nin usulsüz veya hatalı olarak yapılmış işlemler ile ilgili bilgilendirilmediği durumda,

Müşteri sözleşmesinin, yürürlükte olan yasaların ve düzenlemelerin ihlal edildiği veya yok sayıldığına yönelik herhangi bir kuvvetli bir iddia veya herhangi bir delil varsa, bunların sonucu olarak doğacak yükümlükleri karşılamak ve SendUPT’ye herhangi bir zarar gelmemesini sağlamaktır

SendUPT hesabı devredilebilir mi?

SendUPT şirketinin resmi yazısı olmaksızın SendUPT hesabı kimseye devredilemez.

SendUPT hesabı ile ilgili güvenlik endişeleri olduğunda ne yapılmalı?

Eğer SendUPT hesabı ile ilgili olarak herhangi bir güvenlik endişesi taşıyorsanız veya herhangi bir şeyin çalındığı veya uslsüz olarak kullanıldığını düşünüyorsanız, hemen SendUPT Müşteri İletişim Merkezi ile iletişime geçmeniz gerekmektedir

Ayrıca, şifrenizi de hemen değiştirmeniz tavsiye edilmektedir

SendUPT’den yapılan bir gönderim işlemi iptal edilebilir mi?

Yapılan gönderim işlemi, Alıcı’nın tahsil edeceği döviz cinsine çevrilmeden önceki herhangi bir aşamada iptal edilebilir

Paralarımın iadesinin yapılması ne kadar sürer?

İade işleminizin tarafımızca teyit edilmesinin ardından, iade işlemi alıcı banka hesabınıza veya gönderim yaptığınız diğer ödeme yöntemlerine yapılacaktır. Para iadesi işleminin hesabınıza veya diğer ödeme yöntemlerine 2 iş günü içerisinde gerçekleştirilmesi beklenmekle birlikte yaşanan gecikmelerden tarafımız sorumlu değildir. Lütfen ayrıntılı bilgi için bizimle irtibata geçin.

Yanlış bilgi vermem halinde ne olur?

Tarafınızca verilen yanlış bilgileri nedeniyle yanlış alıcıya para gönderilmesinden tarafımız sorumlu değildir. Tarafımıza paranın geri alınması için talepte bulunabilirsiniz; ancak, bu gayretlerin olumlu sonuçlanacağına ilişkin tarafımızca bir taahhütte bulunulmamaktadır. Başka bir ifadeyle; para tazmin taleplerinin her durumda başarıyla sonuçlanacağı garanti edilmemektedir.

Şikâyetim olması halinde kiminle iletişime geçmeliyim ve nasıl bir yol izlemeliyim?

Size müşteri hizmetleri (Müşteri hizmetleri linki) aracılığıyla yüksek standartlarda hizmet sunmak için her zaman elimizden geleni yapacağız. Karşılaştığınız sorunları çözüme kavuşturmaya çalışacağız.

Belirli bir Ödeme Emri ile ilgili olarak Müşteri Hizmetleri ile iletişim kurarken ilgili gönderim numarasını belirtmeniz gerekmektedir.

Lütfen müşteri hizmetleri prosedürümüzü izleyin (link)

Adım adım prosedür:

(i)+90 850 724 0 878'i tuşlayarak müşteri hizmetlerine bağlanın (daha detaylı bilgi için lütfen şikâyet prosedürünü ziyaret edin).

(ii) Müşteri hizmetleri ile iletişim kurarken lütfen memnuniyetsizliğinizin veya şikâyetinizin mahiyeti hakkında detaylı bilgi verin. Böylece şikâyetiniz doğru görevliye veya birime mümkün olan en kısa süre içerisinde iletilecektir.

(iii) Tüm müşteri hizmetleri ekibimizin dahili şikâyet yönetimi prosedürümüz hakkında bilgi sahibi olduğunu lütfen kayda alın.

(iv) Sonuçtan memnun kalmamanız halinde, şikâyetinizi şikâyet görevlisine iletebilirsiniz. Şikâyet görevlisi, şikâyetinize 3 (üç) iş günü içerisinde geri dönüş yapacaktır.

(v) Şikâyet görevlisi, durum hakkında net bir fikir sahibi olabilmek ve olası sorunları çözüme kavuşturabilmek için şikâyetinizi inceleyecek ve gerekli olması halinde, şikâyetiniz ile ilgili detaylı bilgi almak için sizinle iletişime geçecek olup, kendisine complaints@inpay.com üzerinden ulaşılabilmektedir.

Bizimle nasıl iletişime geçebilirsiniz?

Genellikle SendUPT üzerinde yer alan irtibat formu aracılığıyla e-posta üzerinden.

Ya da telefon ile...

E-postalar, herhangi bir İş Gününde saat 16.00 (UTC + 3)'dan önce e-posta kutunuza düşmüş olması halinde, aynı gün içerisinde tarafınızca teslim alınmış kabul edilecektir. Herhangi bir İş Gününde saat 16.00 (UTC + 3)'dan sonra veya başka bir zaman e-posta kutunuza düşmüş olması halinde, bir sonraki İş Gününde teslim alınmış kabul edilecektir.

Postalar, gönderim tarihinden itibaren üç gün sonra veya uluslararası gönderilerde, gönderim tarihinden sonraki beş gün içerisinde teslim alınmış kabul edilecektir.

SMS mesajları ise aynı gün içerisinde teslim alınmış kabul edilecektir.

Belirli bir Ödeme Emri ile ilgili olarak Müşteri Hizmetleri ile iletişim kurarken ilgili gönderim numarasını belirtmeniz gerekmektedir

Tercih edilen dil:

İlgili Sözleşme, İngilizce dilinde hazırlanmıştır. Başka bir dilde hazırlanan belgeler veya iletişimler tarafınıza kolaylık sağlamak amacı taşımakta olup, bu belgelerin veya iletişimlerin İngilizce dilinde hazırlanan versiyonları resmidir.

Herhangi bir anlaşmazlık durumunda geçerli hukuk ve tercih edilen mahkeme hangisidir?

İlgili Sözleşme, Danimarka hukukuna tabidir. Send UPT Hesabınız ve/veya ilgili Sözleşme ile bağlantılı olarak tarafınız ile aramızda ortaya çıkabilecek anlaşmazlıklar, Danimarka mahkemelerine sunulacaktır.

Tarafımız nezdindeki hesabınızı nasıl kapatabilirsiniz?

Tarafımız nezdindeki hesabınızı, Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçerek dilediğiniz zaman kapatabilirsiniz.

Send UPT Hesabınızın bir soruşturmadan kaçmak amacıyla kapatılmayacağı tarafınızca taahhüt edilmektedir. Send UPT Hesabınızı bir soruşturma sırasında kapatma teşebbüsünde bulunmanız halinde, kendi menfaatimizi veya herhangi bir üçüncü tarafın menfaatini korumak amacıyla, ilgili soruşturma tamamlanana kadar paranıza tarafımızca el konabilecektir.

Tarafınız, kapatıldıktan sonra dahi Send UPT Hesabınız ile ilgili tüm yükümlülüklerden sorumlu olacaktır.